Održana konferencija za medije uoči 52. Bitefa

Sa leva na desno: Vanda Kučera, potpredsednica I&F Grupe, Miloš Latinović, direktor Bitefa, Ivan Medenica, umetnički direktor Bitefa, ambasador EU u Republici Srbiji Sem Fabrici, prevodilac, Anđelka Janković, rukovodilac PR i marketing sektora BitefaAmbasador Fabrici istakao je da mu je posebno zadovoljstvo što je Delegacija Evropske unije u Srbiji deo Bitefa. ''Od svog osnivanja, 1967. godine, Bitef je bio svedok mnogih kulturnih, društvenih i političkih promena i pritom je uvek uspevao da zadrži svoj inovativni, kritički i hrabri duh. Bitef je deo kulturnog nasleđa, upravo po njemu beogradski kulturni život postaje prepoznatljiv na međunarodnoj umetničkoj sceni. Evropska unija je izuzetno ponosna jer je 2018. godine pružila jednu od najznačajnijih podrški festivalu i to sa ciljem da pomogne Bitefu da plasira bogate i inspirativne predstave najširoj beogradskoj publici. Ova inicijativa je deo šire podrške Evropske unije za jaču kreativnu industriju i kulturno nasleđe u Srbiji.''

Ove godine specijalnu podršku Bitef ima od Delegacije Evropske unije u Srbiji, koja je podržala Bitef u okviru obeležavanja Evropske godine kulturnog nasleđa, te će publika moći da u Jugoslovenskom dramskom pozorištu pogleda izložbu o mestima kulturnog nasleđa u Srbiji čije očuvanje i obnovu je pomogla Evropska unija. Tokom trajanja Bitefa, posetioci će imati priliku da se podsete šta sve čini bogato kulturno nasleđe Srbije, a kao prateći sadržaj, biće dostupni i kratki filmovi o kulturnom nasleđu.

Dan svečanog otvaranja festivala 14. septembar je ujedno i EU dan na Bitefu, u okviru koga će biti održana debata na temu izazova savremene demokratije. Takođe, najavljeno je da će značajan deo festivala biti posvećen aktuelnom političkom trenutku u Evropi, analizi onoga što nazivamo „evropskim vrednostima“, kao i fokusiranju određenih savremenih društvenih i političkih fenomena prisutnih u Evropskoj uniji. Još jedan dokaz u prilog tome je i činjenica da će 52. Bitef otvoriti Srećko Horvat, filozof i autor.

Posle velikog uspeha ostvarenog na 50. Bitefu - specijalne nagrade žirija i nagrade publike, francuski reditelj Žoris Lakost ponovo je na našem festivalu sa predstavom Svita br. 3  koja ima i dodatnu odrednicu - 'Evropa'. Ova predstava je pametna, racionalna i rafinirana dijagnoza skretanja evropskih društava udesno i kao takva ona na samom početku, jasno postavlja tematsku liniju 52. Bitefa.   

Vanda Kučera, potpredsednica I&F Grupe istakla je zadovoljstvo što su ljudi sa kojima radi posvećeni promociji kulture i kulturne baštine. ''Ovo nije prvi projekat povezan sa kulturom, umetnošću i stvaralaštvom koji smo odlučili da podržimo. Bitef i I&F Grupa sarađuju drugu godinu zaredom. Ovde nije reč samo o partnerstvu, već o ljudima koji su se okupili oko istih vrednosti. Bitef nas je decenijama učio da budemo otvoreni prema dostignućima drugih i da od drugih učimo, zadužio nas je da te vrednosti sada prenosemo novim generacijama. Srđan Šaper, osnivač I&F Grupe, čija ideja je bila da naša kompanija postane deo ovog važnog festivala, često kaže da je Bitef deo sveta u našem gradu i deo Beograda u svetu''.

Direktor Bitefa Miloš Latinović se zahvalio medijima i partnerima na praćenju i podršci festivalu. Istakao je značaj dugogodišnje saradnje sa generalnim medijskim pokroviteljem Radio televizijom Srbije koja u okviru svog kulturno-umetničkog programa iz godine u godinu verno prati ovaj vodeći pozorišni festival, koji već više od pet decenija otkriva i promoviše savremene teatarske prakse.

Kako izgleda "svet bez ljudi", kojim se bavi ovogodišnji BITEF, RTS će približiti gledaocima kroz tradicionalne hronike, i tako što će uživo prenositi jednu od najatraktivnijih predstava sa ovogodišnjeg Bitefa. U skladu sa idejom da se kultura približi što širem televizijskom auditorijumu, nakon prošlogodišnjeg prenosa predstave Olimp - u slavu kulta tragedije, koji je ocenjen kao jedan od najznačajnijih događaja godine, i ovog puta RTS će uživo prenositi jednu od najatraktivnijih predstava sa ovogodišnjeg Bitef programa. Gledaoci RTS-a imaće jedinstvenu priliku da uživo prate izvođenje predstave NO43 Prljavština estonskog Teatra NO99 na programu RTS2, kao i na Trgu Nikole Pašića na specijalnoj projekciji na otvorenom.

Ivan Medenica, objavio je i ovogodišnji žiri festivala u kome će se naći priznati domaći, ali i svetski umetnici i stručnjaci iz oblasti pozorišta: Judit Čaki, pozorična kritičarka, urednica, prevoditeljka, novinarka i univerzitetska profesorka iz Mađarske, Radmila Vojvodić, pozorišni reditelj, dramski pisac i redovni profesor režije na FDU Univerziteta Crne Gore, Aleksandra Janković, stalni član pozorišta Atelje 212,  Bojana Mladenović, koreografkinja i umetnička direktorka SNDO u Amsterdamu, i Brajs Lis, vanredni profesor na odseku Drama i pozorište na Rojal Holoveju, Univerziteta u Londonu.

Medenica je takođe istakao da bi naše društvo koje teži EU trebalo da sledi primer ove organizacije koja je ove godine podržala na Bitefu predstavu koja upravo tretira probleme EU oličene u rastu ekstremne desnice u zemljama članicama. To drugim rečima znači da subevencionisana kultura treba da bude i savremeno stvaralaštvo koje je kritički intonirano, koje pokreće i najteža pitanja našeg društva, možda i ona koja nisu lagodna vladajućim strukturama. Da se takva pozitivna tendencija primećuje u našem društvu svedoči i interesovanje i podrška koju Bitef dobija od Predsednice Vlade Republike Srbije, Ane Brnabić, i njenog Saveta za kulturne industrije u pogledu rada na sistemskom unapređenju i promeni načina finansiranja festivala, koji će u budućnosti omogućiti njegovu još veću prisutnost i vidljivost kako u domaćoj tako i u svetskoj kulturi.

Anđelka Janković, rukovodilac PR i marketing sektora Bitefa zahvalila se partnerima i sponzorima festivala. Pored pomenutih Bitef su tradicionalno podržali pokrovitelji Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije. Podršku su pružili Ambasada SR Nemačke u Beogradu i Goethe-Institut Beograd, Ambasada Izraela u Beogradu, Ambasada Švajcarske u Beogradu, Francuski institut u Srbiji.

Nakon konferencije održan je koktel koji su za ovu svečanu priliku priredili vino festivala Vinarije Tonković, Carnex, Kafeterija, Kuglica Kuglica, Slatkoteka, a za sve goste poklone su pripremili Telekom Srbija i Puratos čokoladice.

Kao poklon Beogradu, Bitefu i ljubiteljima pozorišta, I&F Grupa i njen osnivač Srđan Šaper i ove godine odlučili su da podrže festival kao važan sponzor i partner Bitefa. Zahvaljujemo se i sponzoru, kompaniji Srbija Gas koja nastavlja da nas podržava, kao i kompaniji Coca Cola Hellenic Srbija koja je sa nama više od decenije. Bitef su tradicionalni podržali partneri festivala Telekom Srbija, IT kompanija Telegrup i od ove godine pridružile su im se kompanije Carnex, Schweppes, a zatim i prijatelji festivala Maxi supermarketi, Raiffeisen banka, Vinarija Tonković, Deloitte, Tuborg, DM i mnogi drugi...

52. Bitef pod sloganom Svet bez ljudi će se održati od 13. do 22. septembra, a predstave koje će publika moći da pogleda u okviru glavnog programa dolaze iz Francuske, Nemačke, Hrvatske, Srbije, Estonije, Švajcarske, Izraela i Belgije, a biće prikazana i jedna nemačko-ruska koprodukcija.