У септембру 2015, традиционални Међународни симпозијум позоришних критичара и театролога, који организује Стеријино позорје у сарадњи с Међународном асоцијацијом позоришних критичара (IATC), одржан је у Новом Саду.
Тема овог симпозијума била је Критичар је присутан: Ка отелотвореној критици. Главни теоријски контекст ове теме развио се из неких савремених токова студија позоришта и извођења, између осталих и радова Ерике Фишер-Лихте, у којима се изведба не гледа као дело направљено на сцени и за сцену већ као догађај. Изведба не настаје на сцени већ између ње и гледалишта, и то као резултат непрекидне телесне, енергетске, емоционалне, интелектуалне и духовне размене између гледалаца и извођача. Позоришни догађај је пролазан, флуидан, променљив и подложан свим физичким и другим сензацијама.
Сагледан у тој теоријској перспективи, гледалац више није реципијент извођења већ његов коаутор. А шта је с критичарима? Ако критичар, као и сваки други гледалац, треба пре да доживи јединствени догађај него да разуме (прочита, протумачи) развијену мрежу сценских знакова, онда та позиција утиче на примарни задатак критике. Њен задатак је сад мање тумачење и процењивање позоришног дела, а више описивање и сведочење о искуству одређеног догађаја. Искуство критичаревог телесног коприсуства није само грађа за даље описивање, елаборацију и анализу у критици. Можемо да проширимо појам критичаревог телесног коприсуства на саму праксу критике - на усмену критику. Иако на први поглед усмена критика може да делује као насумична, импровизована и спонтана пракса, она може да буде и обликована, и то у виду јавних разговора после представа. Тако критика дословно постаје отелотворена извођачка пракса.
У овом Зборнику радова, неких двадесетак учесника из Немачке, Велике Британије, Италије, Казахстана, Португалије, Словеније, Србије, Шведске и Сједињених Америчких Држава, покушало је да одговори на ова и сродна питања.
Оцените - укупно гласова 0