На конференцији сте споменули Битеф у контексту храбрости. У том смислу, шта је за Вас Битеф?
Ја видим Битеф као сцену за експериментисање. Када кажем експериментисање, мислим на теме и проблеме које се други фестивали не би усудили да прикажу. А у исто време експериментише се са методама - како приказати нешто? Мислим да је ово та иновативна, креативна и другачија сцена које није комерцијална. Такође пружа се шанса младим и талентованим глумцима, који можда нису познати, али имају огроман потенцијал и треба да буду ту. То откривање неоткривених аутора је оно што ми се свиђа код Битефа.
Коју представу овогодишњег главног програма бисте препоручили?
Моја препорука је представа ПА'АМ, наравно. ПА'АМ је комбинација звука, слика, текста. У питању је сјајан перформанс где на сцени нема живих ликова, али се и даље дешава много ствари. Има различитих фрагмената сећања из прошлости, и личних и колективних, зато што је прошлост део наше садашњости, прошлост и даље живи у нама. Када причамо о прошлости, причамо о садашњости и о будућности, невезано за то да ли је у питању индивидуално или колективно. Тако да мислим да је дивно што захваљујући талентованом уметнику Надаву Беренеи имамо прилику да гледамо ову представу прожету идејама о прошлости и садашњости, смрти и животу, детињству и одраслом добу, а све то у једном перформансу који је врло експерименталан, другачији, иновативан и креативан.
Овогодишњи слоган фестивала је Свет без људи. Шта је за Вас свет без људи?
Па, ми уносимо концепт представе без глумаца тако да можда се то може повезати са темом на неки начин (смех). А за мене је свет без људи нешто што не може да постоји. Политички говорећи, врло је провокативно размишљати о свету без људи и мислим да је на неки начин чак и наш перформанс индиректно повезан са овим проблемом дихотомије у људском окружењу. Ово је проблем који је на неки начин универзалан са филозофске тачке гледишта, тако да чињеница да је у питању међународни фестивал значи да сви можемо да допринесемо својим виђењем света без људи.